Site-ul web al Biroului Național de Statistică a publicat în ianuarie funcționarea indicelui managerilor de achiziții din China, arătând că în ianuarie, indicele managerilor de achiziții din producție (PMI) a fost de 49,2%, în creștere cu 0,2 puncte procentuale față de luna precedentă. , iar industria prelucrătoare a revenit. În ceea ce privește dimensiunea întreprinderii, PMI-ul întreprinderilor mari a fost de 50,4%, în creștere cu 0,4 puncte procentuale față de luna precedentă, mai mare decât punctul critic; PMI al întreprinderilor mijlocii a fost de 48,9%, în creștere cu 0,2 puncte procentuale față de luna precedentă, sub punctul critic; PMI pentru întreprinderile mici a fost de 47,2%, în scădere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă, sub punctul critic. Din perspectiva sub-indicilor, în cei cinci sub-indici care constituie PMI de producție, indicele producției și indicele timpului de distribuție a furnizorilor sunt mai mari decât punctul critic, iar indicele de comandă nouă, indicele de stoc de materii prime și indicele de ocupare sunt mai mici. decât punctul critic. Indicele producției a fost de 51,3 la sută, în creștere cu 1,1 puncte procentuale față de luna precedentă, indicând o revenire în industria prelucrătoare. Indicele noilor comenzi a fost de 49,0 la sută, în creștere cu 0,3 puncte procentuale față de luna precedentă, ceea ce indică faptul că sentimentul de cerere pe piața de producție s-a îmbunătățit. Indicele stocurilor de materii prime a fost de 47,6%, în scădere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă, ceea ce indică faptul că stocul de materii prime importante din industria prelucrătoare a continuat să scadă. Indicele ocupării forței de muncă a fost de 47,6%, în scădere cu 0,3 puncte procentuale față de luna precedentă, indicând o scădere a climatului de ocupare a forței de muncă al întreprinderilor de producție. Indicele timpului de livrare a furnizorilor a fost de 50,8%, în creștere cu 0,5 puncte procentuale față de luna precedentă, ceea ce indică faptul că timpul de livrare al furnizorilor de materii prime de fabricație a continuat să se accelereze.
Din operarea indicelui directorilor de achiziții din China, în ianuarie, indicele activității comerciale non-productoare a fost de 50,7%, în creștere cu {{10}},3 puncte procentuale față de luna precedentă, mai mare decât punctul critic, indicând faptul că industria non-prelucrătoare a continuat să se extindă în mod constant. Pe industrie, indicele de activitate al afacerilor în construcții a fost de 53,9%, în scădere cu 3,0 puncte procentuale față de luna precedentă; Indicele activității afacerilor pentru sectorul serviciilor a fost de 50,1 la sută, în creștere cu 0,8 puncte procentuale față de luna precedentă. Din perspectiva industriei, indicele de activitate al afacerilor din transportul feroviar, din industriile poștale, monetare și financiare este situat la 60.0% și peste intervalul de boom ridicat; Indicele de activitate al afacerilor din serviciile pieței de capital, imobiliare, protecția ecologică și managementul dotărilor publice este sub punctul critic. Indicele noilor comenzi a fost de 47,6%, în creștere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă, ceea ce indică faptul că scăderea cererii pe piața non-prelucrătoare a continuat să se îngusteze. Pe industrie, indicele comenzilor noi al industriei construcțiilor a fost de 46,7%, în scădere cu 3,9 puncte procentuale față de luna precedentă; Indicele noilor comenzi pentru sectorul serviciilor a fost de 47,7%, în creștere cu 0,7 puncte procentuale față de luna precedentă. Indicele prețurilor inputurilor a fost de 49,6%, neschimbat față de luna precedentă și încă sub punctul critic, ceea ce indică faptul că nivelul general al prețurilor inputurilor utilizate de întreprinderile neproductoare pentru activitățile de afaceri a continuat să scadă. Pe industrie, indicele prețurilor de intrare în construcții a fost de 52,0%, în creștere cu 0,6 puncte procentuale față de luna precedentă; Indicele prețurilor de intrare în sectorul serviciilor a fost de 49,2 la sută, în scădere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă. Indicele prețurilor de vânzare a fost de 48,9%, în scădere cu 0,4 puncte procentuale față de luna precedentă, ceea ce indică faptul că nivelul general al prețurilor de vânzare din afara producției a scăzut. Pe industrie, indicele prețurilor de vânzare în industria construcțiilor a fost de 50,4%, în scădere cu 1,3 puncte procentuale față de luna precedentă; Indicele prețurilor de vânzare în industria serviciilor a fost de 48,7 la sută, în scădere cu 0,2 puncte procentuale față de luna precedentă. Indicele ocupării forței de muncă a fost de 47,0%, în scădere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă.
Indicele de așteptare a activității în afaceri a fost de 59,7%, în scădere cu 0,6 puncte procentuale față de luna precedentă, fiind încă situat în zona economică superioară, ceea ce indică faptul că întreprinderile non-productoare rămân optimiste în ceea ce privește evoluția recentă a pieței. Pe ramuri de activitate, indicele preconizat de activitate al industriei construcțiilor a fost de 61,9%, în scădere cu 3,8 puncte procentuale față de luna precedentă; Indicele de activitate a afacerilor estimat pentru sectorul serviciilor a fost de 59,3%, în scădere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă. În plus, în ianuarie, indicele compozit de producție PMI a fost de 50,9%, în creștere cu 0,6 puncte procentuale față de luna precedentă, care a continuat să fie mai mare decât punctul critic, indicând faptul că activitățile generale de producție și operare ale întreprinderilor chineze au continuat să se extindă. Zhao Qinghe, statistician senior al Centrului de anchetă al industriei serviciilor din cadrul Biroului Național de Statistică, a explicat că, în ianuarie, indicele managerilor de achiziții din producție, indicele activității comerciale neprelucrătoare și indicele compozit de producție PMI erau de 49,2%, 50 0,7% și 50,9%, în creștere cu 0,2, 0,3 și 0,6 puncte procentuale față de luna precedentă, iar climatul economic din China a revenit.
În ianuarie, PMI de producție a crescut ușor la 49,2%, iar nivelul de prosperitate s-a îmbunătățit. 1. Extinderea indicelui de producție s-a accelerat. Indicele producției s-a situat la 51,3%, în creștere cu 1,1 puncte procentuale față de luna precedentă, ajungând la un maxim aproape de patru luni. Din perspectiva industriei, indicele de producție de ceai rafinat alimentar și vin și băuturi, tipărire pe hârtie, consumabile pentru cultură, educație, sport și divertisment, medicamente și alte industrii este de peste 53.0%, iar producția de industriile conexe se extind rapid; Indicele producției de materii prime chimice și produse chimice, fibre chimice și produse din cauciuc și plastic și produse minerale nemetalice se află în intervalul de contracție, iar activitățile de producție ale întreprinderilor încetinesc. (2) Indicele comenzilor noi a revenit. Indicele noilor comenzi a fost de 49,0 procente, în creștere cu 0,3 puncte procentuale față de luna precedentă, iar noul indice al comenzilor de export, care reflectă cererea externă, a crescut cu 1,4 puncte procentuale față de luna precedentă, manifestând o îmbunătățire a cererii interne și externe. Din perspectiva industriilor cheie, noul indice de comandă al producției de echipamente, al producției de înaltă tehnologie și al industriei bunurilor de larg consum a fost de 50,3%, 50,2% și, respectiv, 50,3%, toate peste punctul critic. Noul indice de comandă al industriei cu consum mare de energie este de 47,0%, care continuă să fie sub punctul critic, iar cererea pieței este încă insuficientă.
(3) PMI al întreprinderilor mari a crescut la intervalul de expansiune. PMI-ul întreprinderilor mari a fost de 50,4%, o creștere de 0,4 puncte procentuale față de luna precedentă, iar nivelul de prosperitate a revenit. Rezultatele sondajului au arătat că rata de utilizare a capacității de peste 70% dintre întreprinderile mari a atins sau a depășit 80.{{20}}% și capacitatea de producție a întreprinderilor a fost eliberat rapid. PMI al întreprinderilor mijlocii a fost de 48,9%, în creștere cu 0,2 puncte procentuale față de luna precedentă, indicând că situația economică s-a îmbunătățit. PMI pentru întreprinderile mici a fost de 47,2 la sută, în scădere cu 0,1 puncte procentuale față de luna precedentă, indicând un nivel economic scăzut. 4. Așteptările de afaceri au fost practic stabile. Afectat de apropierea sărbătorii Festivalului de primăvară și de intrarea unor industrii în producția tradițională în extrasezon, indicele așteptat al producției și activităților de afaceri a fost de 54,0%, continuând să fie în intervalul de expansiune, iar încrederea întreprinderilor în viitor dezvoltarea pieței a fost în general stabilă. Din perspectiva industriei, indicele așteptat al activităților de producție și operare a echipamentelor farmaceutice, speciale, automobilelor, feroviare, navale și aerospațiale și a altor industrii este peste 56,0%, iar întreprinderile sunt mai optimiste cu privire la dezvoltarea recentă a pieței.
În ianuarie, indicele activității comerciale non-prelucrătoare a fost de 50,7%, în creștere cu 0,3 puncte procentuale față de luna precedentă, iar industria non-prelucrătoare a continuat să se extindă în mod constant. (1) Indicele activității afacerilor în sectorul serviciilor a urcat în teritoriu de expansiune. Indicele activității din sectorul serviciilor a fost de 50,1 la sută, în creștere cu 0,8 puncte procentuale față de luna precedentă. În ceea ce privește industrie, 13 din 21 de industrii chestionate au fost în intervalul de expansiune, cu patru mai multe decât luna precedentă, iar sectorul serviciilor s-a extins. Impulsat de efectul vacanței, dorința rezidenților de a călători și de a consuma a crescut, iar indicele activității comerciale din comerțul cu amănuntul, transportul rutier, transportul aerian, catering și alte industrii a urcat în intervalul de expansiune, iar activitatea de piață a revenit. Indicele activității de afaceri din transportul feroviar, serviciile poștale, monetare și financiare și alte industrii s-au situat în intervalul de boom ridicat de 60,0% și peste, iar totalul afacerilor a crescut rapid. În același timp, indicele activității de afaceri a serviciilor pieței de capital, imobiliare și alte industrii rulează la un nivel scăzut, iar nivelul de prosperitate este slab. Din perspectiva așteptărilor pieței, indicele de așteptare a activității în afaceri a fost de 59,3%, practic neschimbat față de luna precedentă, continuând să se situeze într-un interval de boom mai mare, iar încrederea întreprinderilor de servicii în perspectiva de dezvoltare a pieței a fost stabilă. (2) Indicele de activitate al industriei construcțiilor a scăzut. Afectată de factori precum vremea rece iarna și sărbătoarea care se apropie de la Festivalul Primăverii, industria construcțiilor a intrat în extrasezon, iar indicele activității afacerilor a fost de 53,9%, în scădere cu 3,0 puncte procentuale față de luna precedentă. Din perspectiva așteptărilor pieței, indicele de așteptare a activității în afaceri este de 61,9%, care continuă să se situeze în intervalul de boom ridicat, indicând faptul că întreprinderile de construcții au încredere puternică în dezvoltarea pieței.
În ianuarie, indicele compozit de producție PMI a fost de 50,9%, în creștere cu 0,6 puncte procentuale față de luna precedentă, ceea ce indică faptul că activitățile de producție și operare ale întreprinderilor chineze au continuat să se extindă. Indicele producției prelucrătoare și indicele activității neprelucrătoare, care alcătuiesc indicele compus al producției PMI, au fost de 51,3%, respectiv 50,7%.
