Analiza cuprinzătoare a rezistenței la tracțiune a șuruburilor
Nivelurile de performanță ale șuruburilor și știfturilor sunt împărțite în 10 niveluri: de la 3.6 la 12.9. Numărul de dinaintea punctului zecimal reprezintă 1/100 din limita de rezistență la rupere a materialului, iar numărul de după virgulă reprezintă de 10 ori raportul dintre limita de curgere a materialului și limita de rezistență la rupere a acestuia.
Nivelul de performanță al nucilor este împărțit în 7 niveluri, de la 4 la 12. Numerele reprezintă aproximativ 1/100 din solicitarea minimă la care este garantat să o suporte nuca.
Pentru filetele unificate în inch, există trei grade de filet pentru filete externe: 1A, 2A și 3A și trei grade pentru filete interne: 1B, 2B și 3B, toate fiind potrivite cu spațiu liber. Cu cât numărul nivelului este mai mare, cu atât potrivirea este mai strânsă.
Clasele 1, 1A și 1B, clase de toleranță foarte slabe, care sunt potrivite pentru potrivirea cu toleranță a filetelor interne și externe.
Nivelurile 2, 2A și 2B sunt cele mai comune niveluri de toleranță a filetului specificate pentru elementele de fixare mecanice din seria britanică.
Clasele 3, 3A și 3B, se înșurubează împreună pentru a forma cea mai strânsă potrivire, potrivite pentru elemente de fixare cu toleranțe strânse și utilizate în proiecte critice pentru siguranță.
Filet metric, filetul exterior are trei grade de filet: 4h, 6h și 6g, filetul interior are trei grade de filet: 5H, 6H, 7H. Potrivirea filetului este cel mai bine combinată în H/g, H/h sau G/h. Pentru firele de fixare rafinate, cum ar fi șuruburi și piulițe, recomandarea standard este să utilizați o potrivire de 6H/6g.
Oțel carbon: Codul marcajului de rezistență constă din două părți de numere separate prin „?”. Semnificația numărului înainte de „?" în codul de marcare indică rezistența nominală la rupere. De exemplu, „4” în gradul 4.8 indică 1/100 din rezistența nominală la tracțiune 400N/MM2. Înțelesul lui "?" iar numărul de după punctul din codul de marcare indică raportul de curgere, adică raportul dintre punctul de curgere nominală sau rezistența nominală de curgere la rezistența nominală la rupere. De exemplu, limita de curgere a produselor de gradul 4,8 este de 320 N/mm2.
Marca de rezistență a produselor din oțel inoxidabil constă din două părți separate prin „-”. Simbolul înainte de „-” în codul mărcii indică materialul. De exemplu: A2, A4 și alte semne urmate de „-” indică intensitatea, cum ar fi: A2-70
Oțel carbon: grade de performanță mecanică cu șuruburi metrice pot fi împărțite în: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9, un total de 10 grade de performanță
Clasele de performanță ale șuruburilor pentru conexiunile structurilor din oțel sunt împărțite în mai mult de 10 grade, inclusiv 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 și 12.9. Printre acestea, șuruburile de gradul 8.8 și mai sus sunt fabricate din oțel aliat cu conținut scăzut de carbon sau oțel cu carbon mediu și au fost tratate termic. (călire, revenire), cunoscute în mod obișnuit ca șuruburi de înaltă rezistență, iar celelalte sunt cunoscute în mod obișnuit ca șuruburi obișnuite. Eticheta gradului de performanță a șurubului constă din două părți de numere, care reprezintă valoarea nominală a rezistenței la tracțiune și, respectiv, raportul de curgere a materialului șurubului. De exemplu, un șurub cu nivelul de performanță 4.6 înseamnă:
1. Materialul șurubului are o rezistență nominală la tracțiune de 400MPa;
2. Raportul limită de curgere al materialului șurubului este 0,6;
ˆ 3. Limita de curgere nominală a materialului șurubului atinge nivelul de 400×0.6=240MPa
Nivelul de performanță 10,9 șuruburi de înaltă rezistență, după tratamentul termic, poate obține:
1. Rezistența nominală la tracțiune a materialului șurubului ajunge la 1000MPa;
2. Raportul limită de curgere al materialului șurubului este 0,9;
ˆ 3. Limita de curgere nominală a materialului șurubului atinge 1000×0.9=900MPa
Analiza cuprinzătoare a rezistenței la tracțiune a șuruburilor Calculul rezistenței la tracțiune a șuruburilor
Produse populare
-
SAE1008 pentru șuruburi și nituriFirul de oțel cu conținut scăzut de carbon este realizat din bobine obișnuite de oțel carbon, cu un diametru de 6,5...Mai mult
-
Sârmă desenată la rece ch1tCH1T este un fel de oțel structural din aliaj, care are o întărire adecvată și, după un tratament de căldură...Mai mult
-
Sârmă de oțel SCR420Fâșie de oțel rece SCR420 cu condiție SAIP, utilizată în principal pentru producerea șuruburilor.Mai mult
-
Tijă SWRCH22ASârmă de oțel SWRCH22A de 6,5 mm de calitate scăzută de carbon cu preț bun, tija de sârmă are o gamă largă de...Mai mult
Trimite anchetă
